Savaitės ekranai


Pralekė ,,Kino pavasaris‘‘, palikdamas apgaulingą pavasarį ir krūvą įspūdžių… O jau šią savaitę Kultūros fabriko kino salėje bus galima pamatyti legendinę ,,Riešutų duoną‘‘, atkeliaujantį BLON festivalį, naujausią režiseriaus Frasua Ozono filmą, nespėtus pamatyti populiariausius ,,Kino pavasario“  programos filmus.

,,Riešutų duona’’

Balandžio 10 d. Kultūros fabrike Kino klubas ,,8 ½‘‘ kviečia į restauruotos ir šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytos legendinės režisieriaus Arūno Žebriūno juostos ,,Riešutų duona‘‘ (1978 m.) peržiūrą. Lieuvos kino kultūros paveldui priskiriamą filmą pristatys Lietuvos teatro ir kino aktorė Regina Arbačiauskaitė. ,,Riešutų duona‘‘ – pirmasis tragikomedijos žanro filmas Lietuvos kine. Dabar ,,Riešutų duoną“ galima būtų pavadinti savotišku lietuviškuoju režisieriaus Emiro Kusturikos filmo ,,Katė juoda. Katė balta‘‘ analogu. Filmo scenarijaus autorius – rašytojas Saulius Šaltenis, kurio to paties pavadinimo apysaka ir tapo filmo pagrindu. Operatorius – Algimantas Mockus. Filme skamba Viačeslavo Ganelino muzika. ,,Riešutų duonoje“ daug atvirų emocijų, lyrizmo šalia absurdo, humoro, personažų charakterių temperamentų kuriamos atmosferos. Atrodo lietuviui nebūdingas emocionalus, karštas būdas, filme išlieka tokiu atpažįstamu…  Filmas buvo kuriama ne paviljone, o tikrame kaime; aktoriams (nuostabus lietuvos aktorių ansamblis) buvo leista daug improvizuoti. Ta proga galima prisiminti kino kritiko Sauliaus Macaičio filmo ,,Riešutų duona‘‘ pristatymą.

,,Ačiū dievui“(Grâce à dieu, By the Grace of God) rež. Fransua Ozonas, 2019

© Jean-Claude Moireau

Šią savaitę Arlekino kino salėje pradedamas rodyti ir naujausias režisieriaus Fransua Ozono filmas ,,Ačiū dievui“ (Grâce à dieu, By the Grace of God). Dažnas Kanų ir Berlyno kino festivalių dalyvis Fransua Ozonas šiais metais išlipo iš nominantų kategorijos rato ir prancūzų režisierių galima sveikinti su didžiuoju Berlinarės Sidabrinio lokio prizu filmui ,,Ačiū dievui’’. Kino pasaulyje vis plačiau apnuoginama kunigų pedofilijos tema. Pavyzdžiui, 2015 metais pasirodė net du verti dėmesio filmai „Sensacija“ (,,Spotlight’’, rež. Tom McCarthy) ir ,,Klubas’’ (,,El Club’’rež. Pablo Larrain). Prie šios temos nusprendė prisiliesti ir Fransua Ozonas. Skaitytame interviu režisierius atvirauja, kad jį pirmą kartą sudomino galimybė parodyti ne moterų, o vyrų vidinius išgyvenimus, kuriuos formuoja vaikystėje patirtos traumos. Filme ,,Ačiū Dievui’’ papasakota istorija – kaip niekad tikra. Filmo herojai,  vaikystėje Prancūzijos miesto Liono katalikiškoje mokykloje patyrę kunigo pefedofiliją vyrai ir šiuo metu dalyvauja besitęsiančiuose teisminiuose procesuose… Pradžioje režisierius norėjo kurti dokumentinį filmą, bet tos temos atsisakė, kadangi nukentėję žmonės ir taip buvo pavargę nuo asmeninių skaudžių istorijų viešinimo. Vaidybinio filmo forma režisieriui leido išlaikyti ir tam tikrą distanciją tarp savęs ir realių žmonių, išdrįsusių apnuoginti savo gyvenimo sopulius. Kaip ir kiekviename savo filme Ozonas negailestingas visuomenėje egzistuojančiomis normoms ir dogmoms, šiuo atveju formuojamoms bažnytinių institucijų, aktyviai dalyvaujančių šeimyninių bendruomenių gyvenimuose. Prancūzijoje filmo rodymą buvo bandoma nesėkmingai stabdyti, ,,ačiū dievui’’ – ieškinys buvo atmestas.

BLON animacijos ir video žaidimų festivalis

 

Balandžio 11 – 14 dienomis Klaipėdoje vyks jau penktasis animacijos ir video žaidimų festivalis BLON. Pernai BLON nustebino padovanojęs vienintelę Lietuvoje režisieriaus Weso Andersono animacinio filmo ,,Šunų sala’’ (2018) peržiūrą tuo tik patvirtindamas nuostatą, kad šis festivalis turi intenciją tapti vienu mėgiamiausiu festivaliu visai šeimai, bent jau Klaipėdoje. Savo išskirtine programa renginys išlieka vienas kūrybiškiausių ir kokybiškiausių, pristatančiu į šiuolaikinio virtalaus pasaulio erdvę orientuotą renginį. Tai tarsi savotiška pagalbine grandinė tėvams panirti į tai, kuo animacijos, videožaidimų, virtualusis pasaulis traukia jų vaikus; galimybė patiems išbandyti, ugdytis gebėjimą pasirinkti, siekti kūrybiškai panaudoti išmaniąsias technologijas.

 

    

Festivalio programoje geriausi trumpo metro animacijos darbai iš Baltijos  ir Šiaurės šalių, tarptautinius apdovanojimus pelniusi įvairių šalių pilnametražė animacija, lietuviškų animacinių filmų programa, žaidimai, kuriuos bus galima aptarti čia pat su kūrėjais, VR (virtualios realybės) darbai, Algoritmais, MoCap, sistemų mokymosi paremta animacija, nemokami seminarai ir diskusijos, nemokamos kūrybinės dirbtuvės vaikams.

Ir pabaigai jau ,,Kino pavasario’’ programoje sulaukęs susidomėjimo režisierės Skirmantės Jakaitės animacinio filmo ,,Žonglierius“ anonsas

 

 

 

 

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *